POZYTYWNA MOTYWACJA

W pracy ze zwierzętami, obok rzetelnej wiedzy, najważniejsze jest odpowiednie podejście. Możemy stosować najlepsze, najmniej awersyjne metody treningu, jednak jeśli mimo to, nasza „współpraca” opiera się na bezwzględnym wypełnianiu przez zwierzę naszych poleceń (bo przecież brak wykonania komendy oznacza brak szacunku wobec nas), lub nie ma w niej równowagi elementów (rodzaj, ilość i częstotliwość stosowanych wzmocnień, rodzaj, długość i częstotliwość sesji treningowych, czas na odpoczynek, pielęgnowanie relacji itp.), wówczas krzywdzimy naszego zwierzaka i niszczymy relację między nami – tylko robimy to w białych rękawiczkach… To bardzo przykra prawda, jednak jak na gatunek z tak mocno rozwiniętą korą nową mózgu, bardzo rzadko zastanawiamy się co tak naprawdę robimy 😉

W ostatnich latach obserwuję coraz większe zwracanie się ku metodom pozytywnym w treningu – to wspaniale! Jednak aby te metody były skuteczne i etyczne, aby  przynosiły korzyść zarówno człowiekowi, jak i zwierzęciu, należy umieć je odpowiednio stosować. Ponieważ są one jedynie narzędziem do pracy, sposobem komunikowania się z drugą stroną, pomysłem na przekazanie jej swoich oczekiwań wobec wspólnej relacji i ułatwienie współpracy, nie rozwiązaniem samym w sobie. Trening pozytywny nie polega na ciągłym dawaniu smaczków. Z tym bardzo łatwo można przesadzić i w końcu zwierzę traci motywację do pracy lub frustruje się, gubiąc w silnych emocjach istotę treningu. To prowadzi do pogorszenia dobrostanu konia i spadku efektywności współpracy z nim.

Stosowanie nagród nie sprawi też automatycznie, że nasz pupil będzie ochoczo uczestniczył w stawianych mu przez nas zadaniach. To nie magiczny przycisk z napisem „motywacja” 😉 Koń nie potrzebuje kontaktu z nami. Jest szczęśliwy wśród swoich towarzyszy. To my chcemy, by coś dla nas robił, więc to my mamy podejmować takie działania, by koń nas wybierał, by czuł się z nami dobrze i chciał z nami przebywać. Nagrody to jedynie dodatkowy bonus, stanowiący extra premię za jego wysiłek i starania. Nie zwalnia nas to zatem z odpowiedzialności budowania z naszym podopiecznym zdrowej, życzliwej, pełnej empatii relacji, bowiem sercem każdej formy treningu jest właśnie RELACJA.
A DOBRA RELACJA zakłada przede wszystkim:
USZANOWANIE POTRZEB drugiej strony i dążenie do tego, by zostały one zaspokojone.

BUDUJ RELACJĘ, A ZYSKASZ MOTYWACJĘ.