PODCHODZĄC DO ZMIANY…

Jako zoopsycholog, często jestem proszona przez ludzi o pomoc w rozwiązaniu problemu, związanego z niepożądanym zachowaniem ich zwierzaka. Zdarza się, że opiekunowie oczekują, iż wystarczy spotkanie ze mną i kłopot sam zniknie. Jednak, należy pamiętać, i zawsze to podkreślam, że KAŻDA ZMIANA zachowania zwierzęcia, podobnie jak budowanie z nim więzi, to PROCES, który wymaga WIEDZY, CZASU i ZAANGAŻOWANIA obu stron.

Im więcej wiesz na temat swojego pupila – z punktu widzenia cech gatunkowych, jak naturalne reakcje, fizjologia, sposób komunikowania się, oraz cech osobniczych, jak jego indywidualne preferencje czy sposób reagowania w konkretnych sytuacjach, tym lepiej możesz zarządzać Waszą relacją i dbać o to, by rozwijała się w dobrym kierunku.

Każda zmiana zachowania, czy to człowieka czy zwierzęcia, wymaga czasu, a im głębsza, tym potrzebuje go więcej. Pamiętaj więc, aby się nie spieszyć i nie wprowadzać zbyt dużych korekt w zachowaniu Twojego czworonoga na raz. Pracuj ze swoim pupilem stopniowo, w jego tempie. Pozwól mu poczuć się dobrze ze zmianą, której w danym momencie doświadcza. Poczekaj aż sam Ci „powie”, kiedy będzie gotowy na kolejny krok.

Piękna relacja to efekt zaangażowania w jej budowę obu stron

Cokolwiek nie działa w niej prawidłowo, jest obopólną odpowiedzialnością. Nie można więc wymagać zmiany tylko od jednej ze stron. Obie potrzebują coś w sobie zmienić, obie potrzebują nad sobą pracować, by odzyskać harmonię. Tak więc – zacznijmy od siebie, a równolegle wspierajmy naszego zwierzaka w jego drodze do metamorfozy ;)!

W pracy ze swoim zwierzakiem:

  • Nie czekaj na odpowiednią chwilę, by zacząć – ona jest teraz!
  • Nie szukaj idealnych warunków/okoliczności – rób to, co możesz, z tym, co masz, najlepiej jak potrafisz!
  • Nie skupiaj się na efekcie – doświadczaj!
  • Znajdź w sobie pokorę i otwartość – popełniaj błędy, to dzięki nim się uczysz!
  • Wyłącz oczekiwanie – włącz docenianie!