„CO ZROBIĆ, GDY MÓJ PIES NIE PRZYCHODZI NA WOŁANIE?”

🐾 Psy, tak jak wszystkie zwierzęta, robią to, co mogą, co jest dla nich atrakcyjne i co im się opłaca. To zwierzęta społeczne, więc swoje codzienne funkcjonowanie podporządkowują relacjom ze swoim opiekunem i z najbliższym otoczeniem.

👉 Zatem, jeśli Twój pies nie przychodzi, gdy go przywołujesz, najpewniej w danym kontekście (spacer/zabawa z innymi psami) nie widzi w przyjściu do Ciebie wystarczającej korzyści dla siebie – eksploracja otoczenia oraz współtowarzysze zabaw dostarczają mu o wiele bardziej intensywnych bodźców o pozytywnym zabarwieniu/znaczeniu niż Ty. Angażują one psa i są dla niego dostępne tu i teraz.

😊🐶 Zazwyczaj też okazuje się, że opiekun nie wypracował ze swoim pupilem odpowiedniej relacji i prawidłowej komunikacji w konkretnych sferach życia zwierzaka. Może bowiem być tak, że pies ma fantastyczny kontakt ze swoim opiekunem w domu lub na przydomowej działce, ale w parku czy w lesie już nie, gdyż ta relacja nie została przeniesiona (generalizacja) na inne konteksty (na te dwie okoliczności).

✅ Warto więc zawsze holistycznie i indywidualnie przyjrzeć się każdemu psiakowi oraz jego opiekunowi, przeanalizować zachodzące między nimi interakcje, i dopiero na podstawie tych danych opracować odpowiednie rozwiązanie.

A co do tego czasu możesz zrobić sam/-a?

➡🎁🎉 Zacznij od nagradzania psa za zwykłe zwracanie na Ciebie uwagi. Miej w tym celu bardzo atrakcyjne dla niego nagrody, by zwierzak miał motywację do działania. Gdy już wypracujesz to ze swoim pupilem, możesz przejść do komendy przywołania, ucząc jej w oparciu o zasadę stopniowania rozproszenia.

Czyli, najpierw ćwicz ją w domu, gdzie zwierzak nie ma wokół siebie zbyt wielu rozpraszających go i odwracających jego uwagę bodźców, jak np. inne psy w parku czy nowe zapachy. I stopniowo zwiększaj poziom rozproszenia, przechodząc z ćwiczeniami w coraz bardziej złożone konteksty – przydomowy ogródek, pobliski plac, park w godzinach niskiej aktywności ludzi i psów, park w „godzinach szczytu” itp.

🗻💯 Pamiętaj, aby nie przechodzić do wyższego etapu pracy (większego poziomu rozproszenia), dopóki nie będziesz mieć 100% sukcesu na niższym etapie. Powodzenia ;)!

🙋🐾💬 A jeśli chcesz ze mną popracować – zapraszam Cię na konsultację ⤵

tel.: 535 742 139 e-mail: kontakt@malgorzatarokicka.pl