POZWÓL ZWIERZĘCIU MIEĆ WYBÓR!

Nie wymagaj od niego bezwzględnego posłuszeństwa i nie oczekuj zawsze pełnej gotowości do realizacji Twojego planu. Pies, koń, kot, papuga czy inny zwierzak to istota żywa –  myśląca i odczuwająca, która ma prawo do tego, by danego dnia, w danej chwili nie chcieć uczestniczyć w aktywnościach, które jej proponujemy. To jest jej prawo, a my jako opiekunowie, powinniśmy je uszanować.

Kulturowo jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zwierzęta są dla nas – dla naszej wygody, rozrywki, naszego wsparcia… nauczeni jesteśmy braku respektu dla przestrzeni i woli tej drugiej, zależnej od nas strony. Nie chodzi tu oczywiście o to, by podporządkowywać całe nasze życie naszemu zwierzakowi, lecz o to, by zauważyć w naszym towarzyszu „osobę”, z którą warto wejść w dialog, nawiązać podmiotową relację i tak budować współpracę, by zadbać zarówno o nasze, jak i jej potrzeby.

Dlatego, podczas treningu czy codziennych aktywności, warto nauczyć naszego zwierzaka, że ma wybór i może nam swobodnie zakomunikować: czy, kiedy i jak chce z nami ćwiczyć, że gdy będzie potrzebował przerwy, to jego prośba zostanie zauważona i uwzględniona, i że będzie mógł samodzielnie zadecydować o powrocie do wspólnej aktywności, gdy będzie się czuł na to gotowy. Z początku może się to wydawać szalone i chaotyczne, może też zająć nieco więcej czasu, lecz gdy nasz pupil odzyska wewnętrzny spokój, poczucie bezpieczeństwa i sprawczości (wpływu na siebie i swoją sytuację), codzienny trening i aktywności okażą się o wiele mniej konfliktowe. Staną się za to znacznie przyjemniejsze, bo oparte na głębokim porozumieniu i prawdziwej współpracy.

Bycie człowiekiem to nie panowanie nad światem przyrody, zarządzając jego zasobami, lecz służenie mu, opiekując się jego cudami

BUDUJ RELACJĘ!

Jakość Twojej relacji z pupilem, budowanej każdego dnia, jest sto razy ważniejsza od rezultatów waszych treningów.

Nie skupiaj się za bardzo na samym celu, bo tak naprawdę, to nie on jest miarą sukcesu i szczęścia, lecz DROGA, którą przebyliście, by je osiągnąć. To wspólne doświadczenia, które ukształtowały was na nowo, pomogły lepiej zrozumieć siebie nawzajem i umocnić wasze więzi. Warto mieć cel przed sobą, by wiedzieć, dokąd się zmierza, lecz to, co najcenniejsze, jest tu i teraz. To, co najpiękniejsze, dziej się każdego dnia między wami. Warto dać temu uwagę.

ZMIEŃ OKOLICZNOŚCI, A ZMIENISZ ZACHOWANIE

Każde zachowanie to reakcja na konkretne bodźce, które je wywołują. Nie skupiaj się więc na skutku, lecz znajdź przyczynę i zaaranżuj nowe, sprzyjające okoliczności, by Twój zwierzak mógł prezentować takie zachowanie, jakiego od niego oczekujesz.

Nie wymagaj – POMAGAJ!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *